Často kladené dotazy

Zde najdete odpovědi na vaše nejčastější dotazy ohledně nordic walking, nordic runinng, holí, doplňků, kurzů, instruktorů, sítě Nordic Walking Point (NWP), objednávek. 

Věříme, že proklikáním této stránky budete moudřejší. Kdyby ani tyto odpovědi nestačily, obraťte se na nás nebo naše instruktory nordic walking.

Nejvíc je vždy živé, osobní setkání s instruktorem, které zodpoví a vyřeší většinu vašich dotazů na místě, rychle a efektivně.

Rychlý rozcestník dotazů

Dotazy k nordic walking

Nejefektivnější postup je najít si zkušeného instruktora nordic walking, který vás efektivně a ladně provede základy nordic walking, představí cvičení s holemi a doporučí vám hole „na míru“ dle vašich potřeb. Pak už to bude na vás, jestli budete trénovat sami nebo ve skupině.


Nordic walking je technický pohyb s nástrojem (holemi), u kterého potřebujete vědět, jaké jsou principy, co je podstatné, aby vám to fungovalo v praxi, a také aby byl pohyb šetrný a efektivní. Nordic walking je o časování, koordinaci, intenzitě, přizpůsobení se prostředí atd…

Tyto informace sami nezískáte, toto vám sdělí a ukáže pouze instruktor. Stejně jako to, že jen chodit nestačí (podobně jako u jiných technických sportů např. lyžování, běžkování, tenis, golf, atd.).  K nordic walking patří cvičení na uvolnění, protažení i posílení, které je nezbytné pro to, abyste dosáhli dostatečných rozsahů pro efektivní pohyb vpřed ve fyziologickém postavení těla i jeho částí. A časem také svižné tempo rychlé, sportovní chůze, která baví a přináší výsledky.

  • protože vám v začátcích ušetří čas s naučením se nového druhu pohybu. Zná technická cvičení, kterými vás jednoduše a efektivně dostane do prvního odrazu z holí.
  • je schopen odpovědět na vaše dotazy ohledně nordic walking (hole, technika, cvičení s holemi, motivace pro pravidelný trénink, tipy na terény, stezky, vychytávky ve vybavení)
  • nabídne vám možnost pravidelných lekcí, výšlapů, výletů atd., kde můžete potkat podobně laděné lidí
  • sepsali jsme všechny dobré důvody v sekci Instruktor nordic walking
  • naše doporučení mají instruktoři, kteří prošli naše vzdělávání a sdružujeme se v síti Nordic Walking Point

Ty, za které ručíme, kteří prošli naším vzděláváním a kteří jsou aktivní, najdete na našem projektovém a certifikačním webu www.nordicwalkingpoint.cz/instruktori.

Jasně. Nordic walking je geniální svou variabilitou pro každého, kdo chce:

  • pro nesportovce je to ideálním, bezpečným, šetrným, ale přesto efektivním začátkem. Hole odlehčují celému nosnému aparátu (kostře, kloubům, zádům) a zapojí 90 % svalů na těle. Nordic walking je efektivním pohybem pro přeměnu tkání (z tuků na svaly).
  • pro hobby sportovce je nordic walking v případné kombinaci s nordic running (běh s holemi) skvělá doplňková kondiční aktivita po celý rok.

Krom kvalitních holí pro nordic walking, které jsou základ, potřebujete ještě vhodné oblečení a obuv. A základní sportovní oblečení a boty má většina z nás doma v šatníku a botníku. Ovšem pokud chcete být „lehcí jako pírko“ a zažít lehkost pohybu s holemi, které vás pohánějí vpřed, má smysl mrknout do vašeho botníku a šatníku na detaily:

  • dobrá obuv je ideálně nízko-kotníková, aby neomezovala pohyb kotníku. Za město, do parku, na lesní, polní cesty doporučujeme obuv trailovou (běžecké boty do terénu s nízkou podešví, ale lehkým tlumením). Na asfaltové cesty, chodníky doporučujeme obuv pevnější s větším tlumením.
  • oblečení by mělo být funkční lehké, které ani necítíte, ale zabezpečuje vám pohodlí (odvádí teplo, pot) a chrání vás před vnějšími vlivy větru, deště, slunce atd. Tzv. vrstvení oblečení je velmi efektivní (jednotlivé vrstvy oblečení skládáme podle potřeb a počasí a během celého roku se dají náramně kombinovat). Vychytávkou, pro ještě větší komfort, je ochrana periferií těla v podobě čelenky, kšiltovky, nákrčníku, rukavic (cyklistických i běžeckých), a také dalšími vychytávkami jsou vesty, větrovky (windproof), elasťáky (krátké, 3/4 či dlouhé), lehké nepromokavé kalhoty a bunda (waterproof). Však, kdo se hýbe ví, kdo začíná, tomu instruktor poradí.
  • doplňky jako „chytré kapsy“ pro klíče, mobil, doklady, nebo ledvinky

Každý, kdo chce, si může nordic walking vyzkoušet. A komu zachutná, najdete si způsob, který mu vyhovuje.

  • Děti: osvědčilo se nám začít od cca 10/11 let k efektivní koordinační práci (některá dítka koordinovala ruce, nohy a pusu již od 6 let) Myslete na to, že děti rádi napodobují rodiče, proto, když to bude bavit vás, budete rozumět technice a dětem, a budete myslet na to, že pohyb je cesta na cíl, pak to celé může fungovat.
  • Mládež: výborná zábava a změna prostředí (les, příroda) Vidíme zde velký potenciál jako freestyle aktivita školou povinných. U sportovně laděné mládeže má nordic walking skvělý rozvojový potenciál pro pohyb i kondici.
  • Studenti: vítaná změna pozice (ze sedu do pohybu) a prostředí (z indoor na outdoor)  Nordic walking přináší okysličení hlavy, protažení svalů a pozvání nápadů do mysli za chůze.
  • Těhotné: bezpečný a šetrný pohyb, protažení a odreagování. Nordic walking nabízí možnost lehké oporové procházky, která odlehčí mámě a posílí vztahu dítě a máma. Vždy ale záleží na individuálních a zdravotních možnostech a doporučení lékaře!
  • Netrénovaní (lidé z kanceláře): vhodný start pro ty, kteří zatím neměli to štěstí se v životě potkat s pohybem nebo přes profesní a rodinné vytížení měli na „roky“ pauzu
  • Zdravotně omezení: omezení je třeba zohlednit, ale vždy je lepší to zkusit, vyrazit a pak se rozhodovat, co dál.
  • Senioři: v nordic walking mohou najít věrného přítele, který je podrží, rozhýbe, povzbudí a dovede na krásná místa za dalšími podobně laděnými lidmi (sociální prvek funguje jako „elixír mládí“).

Ty, co máte okolo, kde žijete, ty jsou nejvhodnější neb je máte blízko a k použití!

Pokud to není ono dle vašeho vkusu, potřeby pak popojděte, popojeďte dál. Najděte si stezky, které vám dají, co potřebujete např. lesní okruhy v okolí dosažitelných do 5-10/15min. (chůze, jízdy na kole, autem, tramvají, autobusem).

Povrch:

  1. přírodní, kde se hrot nordic walking hole dobře zabodne a vy se můžete lehce odrazit (lesní, polní, záhumní stezky)
  2. asfalt, je možný ovšem ve srovnání s přírodním povrchem je to alternativa či „z nouze ctnost“. Díky gumovým násadám na hort „botičkám“, kdy nahradíte zabodnutí třením, to jde a funguje. Jen pozor, když je mokro či povrch rozbitý, je na něm písek, může to podkluzovat, proto buďte ve střehu a opatrní.
  3. tartan, atletická dráha, funguje skvěla na hroty i botičky, je třeba dohoda s vlastníkem dráhy, co je pro něj přijatelné.
  4. písek, pláž u moře, jezera také fungují, pevný písek bezva rychlý odraz bosky i v teniskách, měkký písek je speciálním tréninkem na lýtka (náročné, ale účinné). U vody na boso je nordic walking dvojitá radost.
  5. Na sněhu, pro zvýšení odolnosti, otužování, pro krátkodobý pohyb zajímavá alternativa

Že vás to může nadchnout a budete to chtít znovu a znovu. Bacha na to. Střídejte nordic walking s dalšími aktivitami a kompenzujte tak zátěž paží, trapézů. Nordic walking je jen jedna z mnoha pohybových mozaiek kondičních aktivit venku v přírodě, které můžeme dělat, zkoušet a radovat se z nich. Střídmost i střídání je zdravé a rekondici a regeneraci těla prospěšné. 4 roční období v našich zeměpisných šířkách a délkách nám mohou být nápomocná v inspiraci.

Dotazy k nordic running

Po zvládnutí principů a tréninků chůze s holemi, nordic walking, které vás na odpich do letu dobře připraví. Do té doby můžete sami zkoušet, co zvládáte, ale pozor na přetížení (zejména horních trapézů, ramenních pletenců atd.) při přílišné snaze o výkon! Méně a znale je více. Taky kvalitní hole pro běh, nejlépe jednodílné a jejich délka „na míru“ pro vás hraje roli v efektivitě pohybu, běhu.

Pokud neuvidíte v kalendáři akcí vypsané speciální kurzy pro nordic running, tak kvalitní základ vám dá kurz Nordic walker I, kde se s vámi rádi vzneseme, zaběháme a potrénujeme vše, co potřebujete. Buďte odvážní a ptejte se nás.

Kvalitní. Skvělé konstrukce, lehké, vyvážené, adekvátně pevné/pružné s tvrdými hroty, pohodlnými madly a jistými poutky. Taky akurátní délky, která vychází z vašich dovedností i toho, jak jste narostli a jak s nimi chcete běhat, trénovat.

Umíme vás naučit běhat s výškou holí pro nordic walking nebo doporučíme ideální výšku pro „kombi“ trénink walkingu a runningu, kdy přidáváme 5 cm od výšky holí na nordic walking. Pro samostatný běh s holemi se nám osvědčil  jednoduchý vzorec – výška holí pro nordic walking + 10 cm.

Příklad: zkušený Nordic walker výšky 180 cm má pro Nordic walking hole 125cm (se kterými může i běhat, ví-li jak na to) a je-li i běžec, který zvládá správnou techniku techniku Nordic walking, tak pro Nordic running hole můžeme doporučit výšku 135 cm, tzn. Pro Nordic running můžeme volit cca o 10 cm delší hole než pro Nordic walking.

Více o nordic running holích a jejich výběru pro vás najdete na hole pro nordic running.

  1. Délkou – jsou delší o cca 10cm podle člověka a jeho možností, záměrů
  2. Typem holí – jednoznačně jednodílné, díky lepším mechanickým vlastnostem pro zápich (náraz a přenos sil) i švih (let hole po odrazu)
  3. Konstrukcí – mají větší „kónus“, konstrukční kužel, který lépe zvládá mechanické nárazy, kdy nejdůležitější vlastností je kombinace pevnosti a pružnosti
  4. Materiálem a jeho poměrem – převážně uhlíková (karbonová) vlákna v chytrém navíjení se skelnými,  to je alchymie výroby spolu s konstrukcí hole.

Možné je cokoliv. Záleží na vás, na co se cítíte, co vám udělá dobře:

  • pro nesportovce bychom raději doporučili začít s nordic walking, osvojit a natrénovat nový pohybový stereotyp pohybu s holemi, aby byl efektivní a bezpečný, než se odvážíte do letové fáze. Nej start je kurz Nordic walker I., po kterém můžete začít trénovat, zpevníte tělo, shodíte přebytečná kila a ušetříte kloubům nárazy.
  • pro hobby sportovce je nordic running vítaná změna tréninku, zvýšení intenzity zátěže, rozložení zapojení všech svalů těla do pohybu vpřed („jako na běžkách, ale svobodně v terénu bez sněhu, řezané stopy).  Díky zapojení horní poloviny těla posílíte paže, záda, břicho, prostě skvělý cross trénink. Chytrá doplňková kondiční aktivita v pohybové mozaice sportů a aktivit během 4 ročních období. Nejvhodnější v přechodu podzimu do zimy, přes zimu ve městech a za jejich humny a ze zimy do jara. Dobrý začátek je vyzkoušet si nordic running principy na individuální lekci.
  • pro aktivní sportovce je nordic running vyhledávanou změnou zátěže, variability tréninku, novou výzvou, učením se novým pohybovým vzorcům, dovednostem, návykům, cvičením na koordinaci, balanc, posilování, protahování a zábavu ve dvojicích, skupině. Změna prostředí, venku v lese, přírodě prospívá všem indoorovým aktivitám jako změna prostředí, uvolnění mysli. Je to také extrémní zátěž s vysokou intenzitou tréninku, která vám dodá silovou vytrvalost, lepší koordinaci, rytmiku a trénink vůle. Jistě si najděte profi instruktora pro představení nordic running principů na individuální lekci.
  • protože vám v začátcích ušetří čas s naučením se nového druhu pohybu.
  • je schopen odpovědět na vaše dotazy ohledně nordic running (hole, technika, cvičení s holemi, motivace pro pravidelný trénink, tipy na terény, stezky, vychytávky ve vybavení)
  • nabídne vám možnost pravidelných lekcí, výběhů, cross tréninků, kde můžete potkat podobně laděné lidi
  • sepsali jsme všechny dobré důvody v sekci Instruktor nordic walking (nelekejte se, právě tito instruktoři vám dají dobré základy pro váš běh s holemi)

Instruktor pro nordic running může být nyní právě instruktor nordic walking, naše doporučení mají instruktoři, kteří prošli naše vzdělávání a sdružujeme se v síti Nordic Walking Point

Pro kondičně zdatné jedince, kteří jsou zpevnění (vazy, svaly) a kteří koordinačně zvládají střídavé zapojení horních dolních končetin (křižmochodní vzorec). Pro každého hobby sportovce nebo i výkonnostní sportovce pro změnu, variaci v tréninku (zejména během ročních období), která vás posune dál. Nordic walking, running vznikl ze sportu, zárodek má v letní přípravě běžkaře (dlouhé pochody, krátké ostré výběhy, běhy, skoky, výpady atd. prostě „nářez“!), což, věřte, je intenzivní trénink, který má své výsledky.

Nejlépe přírodní, kde se hrot holí zabodne a dá vám jistotu pro odraz.

Že jen dobře zvládnutá technika vás posune dál a bude dělat dobrý trénink.

Dotazy k holím

Když budete rozumět funkci použití holí na nordic walking, tak vám odpověď bude hned jasná! Nordic walking hole slouží k odrazu. Turistické hole slouží k opoře, oporové chůzi, kdy se o hole opíráme, odlehčujeme si, neodrážíme. To je úplně jiný pohybový vzorec s jiným efektem na tělo! Navíc turistické hole jsou těžší, víc nás zatěžují a hlavně mají nevhodné poutko (většinou jen jednoduché navlékací ouško „cé“ tvaru, aby nám hole nespadly z ruky), ze kterého nelze efektivně provést zapažení, vypuštění a odraz! Tedy turistické hole nejsou vhodné pro nordic walking.

Jeden příklad za všechny – připodobnění k botám: „použití turistických holí pro nordic walking, je jako byste chtěli pravidelně běhat v pohorkách! Dokážete si to představit? A pozor, kdyby jste mysleli na Zátopka a jeho tréninky ve vojenských botách  „kanadách“, tak kdo z vás viděl jeho nohy? Jinými slovy, kotníkové boty nedovolují pohyb kotníku v plném rozsahu, který je u dynamické chůze, nordic walking chtěný.

Základní pravidlo = nejlépe s instruktorem a v pohybu.

Tzn. při kurzu či min. úvodní 1,5h lekci. Naše zkušenost je, že vaše praxe s holemi vám zodpoví všechny otázky, vybere výšku hole pro vás (sami pocítíte jaká výška a model hole vám vyhovuje pro styl kterým chcete chodit, trénovat) a vždy se dozvíte ještě něco navíc. Zároveň vás instruktor novým pohybem bezpečně provede a odborným okem zkontroluje, co třeba upravit, doladit, aby pohyb byl šetrný a efektivní. Živé a odborné setkání má hodnotu, kterou tisíckrát zúročíte.

Jak vybrat nordic walking hole jsme popsali na samostatné stránce nordicwalkinghole.cz. Klikněte a vše se dozvíte vč. koeficientů pro výpočet výšky hole pro vaši výšku postavy.

Vždy záleží, kdo jste a co chcete. Vaše fyzické dispozice, výška/váha hrají také svou roli. Otázky, které byste si měli vždy položit a zodpovědět před výběrem modelu holí:

  • Co od holí očekáváte?  (zdravotní procházku, chůzi pro kondici, sportovní trénink) Pro zdravotní procházku stačí nejzákladnější modely, klidně sklolaminátové, nebo hobby hole s 15-35% karbonu pro pravidelné procházky 1,2 x týdně po práci, na chatě, víkendový výlet. Pro kondici a dynamický odpich 2-3x týdně doporučujeme pevnější hole s 45-70% karbonu. Pro sportovce pohybující se ve vysoké intenzitě doporučujeme 100% karbonové hole s co nejvyšší pevností, pružností.
  • Jak často budete chodit či s holemi trénovat? (3x týdně, každý den, o víkendu)
  • Jak jste fyzicky zdatní? (začínám s pravidelnou aktivitou, jsem aktivní sportovec)
  • Jaké jste konstituce – jak jste “narostli”? (vaše výška postavy/váha hrají roli) Čím urostlejší jedinec, tím pevnější hole (hole s vyšším obsahem karbonu) je třeba, aby vás unesla a dávala jistý odpich
  • Máte nějaký pohybový cíl? (zpevnit tělo, proměnit tukovou tkáň na svaly, zpevnit se tak, dostat se k pravidelnému běhu)

Pokud si přesto nevíte s výběrem rady, není nic jednoduššího, než se obrátit na instruktora nordic walking, který vám rád a kvalitně poradí, vybere hole vhodné přesně pro vás a vaše potřeby a třeba i ukáže, že s dobrými holemi se dá běhat (Nordic Running), pestře venku posilovat (Nordic Cross), funkčně cvičit a protahovat (Nordic Walking Gym).

Teoretický a nejjednodušší výběr délky holí je podle výšky postavy. Postup je následující. Postavíte se v botách, ve kterých budete chodit, napřímíte se, zavěsíte ruku do poutka, sevřete madlo a hůlku „zabodnete“ vedle sebe.  Pro začátečníky, netrénované jedince, seniory a zdravotní důvody chůze je lépe, aby paže svírala s předloktím úhel o něco málo větší než 90°, předloktí má mírný spád. Pro hobby sportovce může paže svírat s předloktím pravý úhel tzn. cca 90° (zvládá techniku odrazu hole v zapažení bez zvednutí ramene). Pro aktivní sportovce platí to, co pro hobby sportovce a navíc, pro zvýšení zátěže či kombinovaný trénink (chůze/běh s holemi) může být výška holí větší a paže tak svírá s předloktím menší uhel než 90°. Naše zkušenost je, že pro „kombi“, trénink můžeme mít o 5cm vyšší hole oproti výšce na nordic walking. A pro cílený běh s holemi o 10cm vyšší.

Ovšem nejdůležitější kritérium pro výběr ideální délky holí konkrétně pro vás je je vaše zkušenost s pohybem nordic walking a uměním se odrazit efektivně z poutka!

Všeobecně jsou velikosti poutka, rukavičky standardně navolena podle výšky hole:
S – 100, 105, 110 cm (obvod dlaně do 20 cm)
M – 115, 120, 125 cm (obvod dlaně 21 – 24 cm)
L – 130, 135 cm (obvod dlaně 24 cm a více)

Máme i XS pro děti a XL pro „medvědí tlapy“.

Madlo je část hole, která vám prostě musí padnout do ruky, proto u nás najdete madla z přírodního materiálu  – korku, ten je nejpříjemnější na dotyk, doplněné o rukavičkové poutko (to je zásadní pro vypuštění hole a rychlost přenosu hole vpřed). Rozlišujeme nastavovací – klasik a oddělávací – klik. Vždy jde o systém madlo/poutko, které patří k sobě.

KLIK – oddělávací poutko, je komfortní, pevné a v současnosti nejrozšířenější pro nordic walking. Ideální pro pejskaře, příležitostné fotografy krajin, instruktory a všechny další walkery, kteří nechtějí ztrácet čas sundáváním rukavičky, stačí jen KLIK a hole je dole. Pozor! Běžci to mohou vnímat jinak.

KLASIK – neoddělávací, jen posouvací systém s nastavením na vaši ruku. Cenově se jedná o levnější variantu, která někomu stačí a vyhovuje. V klasik variantě máme více druhů a výběr je na vás.

Záleží jaké jsou kondice a na co si troufají? Pokud mají dobré návyky ze svého života a jsou zvyklí se hýbat, tak nordic walking ve zdravotní nebo hobby formě jím může udržet napřímené a zpevněné tělo díky zapojení 90 % svalů. To je v tomto věku velký benefit a také se budou cítit bezpečněji, když vyjdou ven. Dokonce máme zkušenosti, že i pro regenerační fáze po operacích (TEP kolen a kyčlí), či pro opravdu pokročilé seniory (80+ věk) se ukázaly lehké nordic walking hole jako lepší a vhodnější řešení než hole turistické.

Pro děti, které rychle rostou, dobře poslouží hole skládací, které s nimi porostou. Nemají takové nároky na pevnost. Pokud mají děti a mládež sportovnější ambice, platí pro ně stejná kritéria výběru jako pro dospělé jedince (poměr výška/váha, a nároky na hole).

Pro nordic walking se od prvopočátku používaly „jednodílné“ pevné hole , které nejlépe zvládají nárazy a odrazy! Rozdíl je zejména v nároku na zápich, odpich a letovou fázi (swing). Tyto mechanické vlastnosti určují že jeden díl, navíc vhodně konstruovaný s vybraného materiálu, se bude chovat lépe. U jednodílných holí pocítíte menší vibrace v těle, než u holí složených s více dílů (turistických). Pro pravidelný trénink, dynamickou chůzi (někdy i běh s holemi) se nám v praxi jednodílné hole osvědčují nejlépe.

Hlavním kritériem, které se bohužel málo ví, je konstrukce hole s vyváženou kombinací mechanických vlastností – pevností a pružností. Ty spolu s výběrem kvalitních materiálu, skelných a karbonových (uhlíkových) vláken, a technologií výroby, ovlivňují, jak se hole bude chovat při zabodnutí (kdy pojímá náraz), v odrazu (kdy je hole již stabilní a pevná) a v letové fázi (swing, kdy letí vzduchem zpět do ruky a zbytečně s netřepe).

Dále hrají důležitou roli také detaily jako:

  • tvrdý hrot (tvrzená ocel, nejlépe excentrického tvaru, tzv. „drápu“, který zrychluje zabodnutí a odraz)
  • gumová botička (vhodně vytvarovaná do kolébky na pevné, asfaltové povrchy)
  • komfortní madlo (velmi dobrou zkušenost máme s jednoduchou válcovitou konstrukcí s přírodním korkem)
  • rukavičkové poutko (varianta klik a klasik).

Přidanou hodnotou je pak jednoduchá obsluha při samostatném (domácím) servisu, např. výměna hrotu, madla v případě opotřebení. A námi nabízená extra služba při náhodném poškození jedné z páru holí (výměna jednoho tubusu za nový) za ekonomicky příznivých podmínek. Dobré hole vám budou sloužit roky!

Vyměnit si hrot a madlo je jednoduché. Připravili jsme pro vás návodná videa, jak si sami můžete vyměnit hroty a madla.

Výměna madel

Výměna hrotů

Ať se vám výměna podaří!

Doplňky k nordic walking, running

Krom kvalitních holí pro nordic walking, které jsou základ, potřebujete ještě vhodné oblečení a obuv. A základní sportovní oblečení a boty má většina z nás doma v šatníku a botníku. Ovšem pokud chcete být „lehcí jako pírko“ a zažít lehkost pohybu s holemi, které vás pohánějí vpřed, má smysl mrknout do vašeho botníku a šatníku na detaily:

  • dobrá obuv je ideálně nízko-kotníková, aby neomezovala pohyb kotníku. Za město, do parku, na lesní, polní cesty doporučujeme obuv trailovou (běžecké boty do terénu s nízkou podešví, ale lehkým tlumením). Na asfaltové cesty, chodníky doporučujeme obuv pevnější s větším tlumením.
  • oblečení by mělo být funkční lehké, které ani necítíte, ale zabezpečuje vám pohodlí (odvádí teplo, pot) a chrání vás před vnějšími vlivy větru, deště, slunce atd. Tzv. vrstvení oblečení je velmi efektivní (jednotlivé vrstvy oblečení skládáme podle potřeb a počasí a během celého roku se dají náramně kombinovat). Vychytávkou, pro ještě větší komfort, je ochrana periferií těla v podobě čelenky, kšiltovky, nákrčníku, rukavic (cyklistických i běžeckých), a také vesty, větrovky (windproof), elasťáky (krátké, 3/4 či dlouhé), lehké nepromokavé kalhoty a bunda (waterproof). Však, kdo se hýbe ví, kdo začíná, tomu instruktor poradí.
  • doplňky jako „chytré kapsy“ pro klíče, mobil, doklady, svačinku, kapsy pro vodu a mini kapsičku pro první pomoc. Dobrou práci na tyto drobnosti udělá ledvinka, která se opírá o pánevní kosti a ramena jsou volná, nezatěžovaná.

Boty pro nordic walking by měly:

  • dovolovat práci kotníku (nízké kotníkové boty) v co největším rozsahu pohybu
  • mít vhodný dezén (tvar podrážky, který v terénu drží a neklouže)
  • být ohebné
  • být dostatečně široké v oblasti nártu a prostoru pro prsty, aby se prsty mohly rozprostřít a dobře opřít pro odraz
  • lehké a z dobrého materiálu (volíme podešev, který dýchá a zbytečně neizoluje nohu, protože při chůzi i chodidla tvoří teplo a noha se potí)
  • tlumení (při nordic walking se prodlužuje krok a noha dopadá dynamicky na patu a tento náraz je dobré tlumit, z toho důvodu nedoporučujeme barefoot obuv, která je vhodná spíše přirozenou chůzi a běh)

Dobrou zkušenost na měkké povrchy a stezky máme s běžeckým (trailovým) typem bot, které jsou měkké a s členitým dezénem. Na asfalt doporučujeme tzv. silniční obuv, která má dezén jemnější a celkově je bota tvrdší, protože při odrazu využívá více tření.

Oblečení by mělo být funkční lehké, které ani necítíte, ale zabezpečuje vám pohodlí (odvádí teplo, pot) a chrání vás před vnějšími vlivy větru, deště, slunce atd. Tzv. vrstvení oblečení je velmi efektivní (jednotlivé vrstvy oblečení skládáme podle potřeb a počasí a během celého roku se dají náramně kombinovat). Vychytávkou, pro ještě větší komfort, je ochrana periferií těla v podobě čelenky, kšiltovky, nákrčníku, rukavic (cyklistických i běžeckých), a také dalšími vychytávkami jsou vesty, větrovky (windproof), elasťáky (krátké, 3/4 či dlouhé), lehké nepromokavé kalhoty a bunda (waterproof).

Na jednotlivé roční období doporučujeme:

Léto – letní ponožky, kraťasy (co dýchají), funkční triko s krátkým rukávem / tílko, případě kšiltovka, čelenka.

Podzim – klasika (funkční tričko, mikina, vesta / bunda, kalhoty / legíny) V sychravém a větrném počasí doporučujeme membrány waterproof a windproof.

Zima – klasika doplněná o „podvlíkačky“, nebo jiné hrubší kalhoty, co drží teplo, dobré jsou i péřové vesty, pro dámy péřové sukně, samozřejmostí jsou teplejší ponožky, rukavice, čepice, nákrčník pro mrazivé dny.

Jaro – obdobně jako na podzim (tloušťku a typ materiálu jednotlivých kousků oblečení volíme podle aktuální teplotních podmínek a našich potřeb)

Na trénink (trvání cca 30-90 min): nejlepší nic, vše vyřešíte před a po tréninku. V letních měsících budete potřebovat max. vodu, kterou dáte např. do ledvinky typu Fox II.

Na výšlap (trvání cca 2-3h): se hodí větší ledvinka Gogo, která unese láhev na vodu (cca 0,5l), má kapsičku na mobil, klíče, kapsičku pro botičky a vleze se do ní nějaká tyčinka, peníze, lehká bunda.

Na výlet (trvání cca 4-6,8h): se hodí větší ledvinka Gogo stejně jako v případě výšlapu.

Do ledvinky místo batůžků (i ergonomickým běžecké batohy a vesty zatěžují oblast horních trapézů, které chceme při nordic walking uvolnit), která se opírá o pánevní kosti (ramena jsou tak volná a nezatěžovaná) a která dobře drží na těle i při dynamickém pohybu.

Kurzy, lekce nordic walking

Celou škálu nabízených kurzů najdete na našem webu pod záložkou kurzy, popřípadě si můžete vybrat rovnou z kalendáře akcí. Indivuduální a skupinové lekce najdete také u našich instrutorů ze sítě Nordic Walking Point.

Nordic walker I. (NW I.)

je kvalitní základ! Kurz, kde získáte vše potřebné, abyste se mohli vědomě, bezpečně a efektivně odpíchnout z holí vpřed. Cílem kurzu je, že rozumíte, umíte, i poradíte. Jde o jednodenní kurz (v čase 9-17h, v pohodovém a metodicky vyvážené skladbě), který má hodnotu oproti jiným formátům tím, že poskytuje dostatek času na sdělení klíčových informací, vašich otázek i odpovědí, principů a hlavně trénink dovedností se zpětnou vazbou k technice a cvičením s holemi. Více o kurzu Nordic walker I. najdete popsáno v nabídce kurzu.

Nordic walker II. Průvodce (NW II.)

je metodický kurz. Je to druhý stupeň vzdělávání, které nabízíme a úzce navazuje na kurz Nordic walker I. Je vhodný pro ty, kteří chtějí předávat Nordic Walking druhým (ať už se jedná o rodinu, blízké přátele, nebo rovnou celé skupiny v rámci lekcí a tréninků) a ještě nenašli prostor pro instruktorský kurz. Cílem kurzu je poznat metodiku Nordic Walking a umět ji použít dle školy Miroslava Miry. Jedná se o jednodenní formát (9-17h) s praxí a pobytem venku včetně originálních materiálů jako „taháku“ do praxe. Více o kurzu Nordic walker II. najdete popsáno v nabídce kurzu.

Instruktorský kurz (IK) je nejvyšší stupeň našeho vzdělávání v nordic walking. Absolvent tohoto kurzu je připraven na praxi, kde samostatně vede programy nordic walking.

Naším mottem je, abyste se stali žádanými a vyhledávanými instruktory.  Vše, co potřebujete o kurzu a přihlášení se na něj vědět, najdete na stránkách Instruktorský kurz kondiční chůze – nordic walking.

Jakékoliv dění v kurzu je věcí vzájemné komunikace a dohody. Vždy hledáme řešení, které je oboustranně vyvážené.

Nejrychleji v kalendáři akcí, kde jsou vypsány nejbližší termíny. Když nenajdete v kalendáři typ kurzu, který hledáte nebo se vám termín nehodí, napište nám na info@nordicsports.cz.

Instruktor nordic walking, running

Instruktor nordic walking je v prvé řadě absolventem instruktorského kurzu nordic walking s osvědčením Instruktor kondiční chůze (kód 74-014-H) akreditovaným Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a také absolventem zkoušek profesní kvalifikace, které složil u autorizované osoby, kterou nabízíme i my (Autorizovaná osoba (AO) Mgr. Miroslav Mira MSMT-15669/2019).

Dokáže nabídnout pestrou škálu cvičení jak se jednoduše naučit nově s holemi zacházet, aby to bylo přínosné a dosáhli jste stupně dovedností a vědomostí, které si přejete. Umí s holemi cvičit, pohybovat se v různých terénech, zná metodiky učení, které vás budou bavit a nadchne vás pro outdoorové bytí, aktivity.

Kdo máte zájem stát se instruktorem nordic walking, hlaste se na kurz Nordic Walker I. (alternativou je také absolvování min. 3 x 1,5h individuální lekce nordic walking u instruktora sítě NWP). Toto kritérium je vstupenkou na obsáhlý Instruktorský kurz (IK). Proč tomu tak je? Adepty na IK si vybíráme a proto je potřeba se nejprve navzájem seznámit, v praxi se nám to mnohokrát osvědčilo. Více o Instruktorském kurzu (IK).

Společenství lidí a organizací, kteří chtějí poskytovat kvalitní služby a servis v oblasti pohybové aktivity nordic walking, running. a kteří se také chtějí neustále rozvíjet, jsou ochotni se učit, sdílet zkušenosti a tvořit nové programy.

Jinak řečeno, je to projekt, Miroslava Miry, který vznikl v roce 2009. Cílem projektu  je kvalita služeb, informací a vybavení v moderní outdoorové kondiční aktivitě, sportu, nordic walking, running. Lidé a místa, kteří se rozhodli nordic walking, running zabývat, certifikujeme, podporujeme a zviditelňujeme.

Certifikace Nordic Walking Point je rozdělená do třech kategorií s rozdílným rozsahem nabízených služeb:

  • Instruktor – nejvyšší známka certifikace. Poskytuje kvalitní přístup i servisu služeb Nordic Walking od zapůjčení kvalitních holí, vychytané a zábavné metodiky učení, která míří k vaši očekáváním. Přináší setkání, která mohou být zdrojem vašeho rozvoje (vyladění pohybových vzorců, cvičení pro inspiraci).
  • Průvodce – druhý stupeň certifikace (absolvent dvoustupňového vzdělávání Nordic walker I., II.) Nejčastěji odborník jako fyzioterapeut, cvičitel, učitel, atd., který má praxi ve vedení cvičení jednotlivců, skupin a dokáže vám nordic walking, running jednoduše a elegantně představit. Má baterii holí pro lekce. Taky dá tipy na vhodné terény.
  • Půjčovna – základní kvalita certifikace (jednodenní kurz typu Nordic walker I.), kdy proškolený personál ví o čem mluví, jaké vybavení a hole k nordic walking jsou vhodné a ty vám také nabídne a doporučí terény, stezky v okolí místa.

Jednotlivec, OSVČ či zaměstnanec, zdravotní, sportovní, volnočasová organizace, spolek, sportovní klub, fitness klub, zařízení, nezávislí cvičitelé, fyzioterapeuti, učitelé atd.

Lidi a vybraná místa, která o to stojí a splní podmínky certifikace.

Můžete se k nám připojit, přečtěte si informace o kritériích vstupu. Ať už jako instruktor nebo zařízení, organizace, středisko, lázně, škola, spolek, sportovní klub atd. Kdo chce umět, sdílet, růst a být vidět je vítán!

Dotazy k objednávkám

Odesíláme jedenkrát týdně ve středu. Pokud učiníte objednávku do úterý do 12 hod daného týdne, máte ji doma standartně za 1-2 pracovní dny u nás v ČR a za 2-3 pracovní dny na Slovensku. Umíme plnit i vaše speciální přání dodání, pro takové se prosím ozvěte.

Ano můžete a to ve variantě již zaplacené zásilky (kartou, online):

  1. Uděláte další objednávku toho, co chcete do zásilky přidat a napíšete nám email
  2. Platbu můžete udělat rovnou, jako u první zásilky (online, jak vám to vyhovuje)
  3. My tyto zásilky sdružíme a pro tuto dodatečnou zásilku budete mít druhý daňový doklad
  4. Odešleme jako jednu zásilku

Ano můžete a ve variantě ještě nezaplacené zásilky (dobírkou, převodem):

  1. Uděláte další objednávku toho, co chcete do zásilky přidat a napíšete nám email
  2. My tyto zásilky sdružíme a vystavíme nový doklad ze součtem obou zásilek
  3. Odešleme jako jednu zásilku
  • Objednávky přes e-shop nabídnou varianty, vyberte si tu, která vám nejlépe vyhovuje (nejtransparentnější je online platba kartou, převodem)
  • U osobního odběru vítáme buď uhrazenou objednávku předem a jen vyzvednete nebo na místě zaplatíte v hotovosti (praktické, když objednávku chcete ještě doladit, doplnit).

Pro zjištění stavu objednávky stačí otevřít váš email, který vám přijde z našeho e-shop systému, kdy se dozvíte, že vaše objednávka:

  1. byla přijata
  2. že byla vyřízena
  3. dostanete email od dopravce o převzetí a stavem objednávky (s číslem a odkazem, kde se vaše zásilka nachází)

Ano, jistě. Stačí nám napsat email na info@nordicsports.cz, kdy je to pro vás optimální a my vám odpovíme. Domluvíme se, aby to oběma stranám časově ladilo. Druhá varianta je, že nám zavoláte.

V takovém případě, v přítomnosti řidiče zkontrolujte obsah (před otevřením vyfoťte vnější poškození krabice), zda je vše v pořádku:

a) pokud ano, převezměte zboží

b) pokud shledáte jakékoliv poškození, se kterým jste v nepohodě, nepřebírejte a nechte zaslat zpět k nám. Vše dořešíme, abyste byli spokojeni. Doufáme, že tento bod zůstane jen informační a vy ho nebudete muset řešit.

Máte otázku a nenašli jste na ni odpověď? Napište nám ji.




    Děkujeme za spolupráci. Vážíme si toho.